Abilimpiada- Konin

W dniach 22 – 24 września 2017r. uczestniczyliśmy XXI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych- zwanej Abilimpiadą. Organizatorem tego spotkania jest Fundacja Mielnica- organizacja pozarządowa utworzona  w 1989r, przez doktora Piotra Janaszka. Pierwsza Abilimpiada odbyła się w Koninie w 1997r. w oparciu o doświadczenia przywiezione z Czech i Słowacji. W imprezie bierze udział ok 300 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami z terenu całej Polski. Są to reprezentanci: Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy Społecznej, fundacji, stowarzyszeń i innych ośrodków działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Celem Abilimpiady jest : wspólna zabawa, współzawodnictwo, rozwijanie zainteresowań osób niepełnosprawnych, nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów, pokazywanie społeczeństwu umiejętności osób niepełnosprawnych oraz integracja społeczna. Projekt współfinansowany jest ze środków PFRON.

W tegorocznej olimpiadzie uczestnicy mogli się wykazać w szesnastu konkurencjach indywidualnych. Z naszej placówki wytypowane zostały cztery osoby:

  • Ewa Gendek- haft krzyżykowy
  • Halina Drygała- ozdabianie kulkami z bibuły
  • Marian Krawczyk- malowanie na szkle
  • Zbigniew Światlak- płaskorzeźba

oraz p. Halina Kobędza- opiekun i p. Sławomir Pawlak – kierowca.

Miłą tradycją stał się fakt, iż nagrody i dyplomy otrzymują wszyscy uczestnicy olimpiady. Wyróżnienie otrzymał p. Marian Krawczyk w konkurencji malowanie na szkle.

Tradycją stał się wyjazd do oddalonego od Konina ok 20 km. Lichenia, gdzie

 mogliśmy uczestniczyć w wieczornej mszy św. odprawionej w Sanktuarium Maryjnym.

Nocowaliśmy w hotelu, stołowaliśmy się w pobliskiej restauracji, a sama impreza odbyła się w Szkole Podstawowej nr 15 im. Polskich Olimpijczyków w Koninie.

Te trzy dni wypełnione rywalizacją były dla nas oderwaniem się od codziennych trudów. Bardzo cieszyliśmy się swoimi osiągnięciami.