Dzień Kobiet 2018

Dzień Kobiet 2018

 

Tradycją naszego domu jest przygotowanie przez panów Dnia Kobiet. W tym roku zaplanowano wykonanie ciekawych upominków dla pań. Z pomocą stażystki  – pani Danuty powstały miniaturowe drzewka z wikliny papierowej, udekorowane ręcznie robionymi  kwiatkami z: bibułki, wstążki, koronki, piórek oraz koralików.

Sama uroczystość rozpoczęła się od spotkania społeczności naszego ośrodka na  sali, gdzie panie usłyszały miłe życzenia i otrzymały tulipany oraz upominki. Następnie w miłej atmosferze usiedliśmy do poczęstunku. Pokrzepiająca kawa i kawałek ciasta dodały nam pozytywnej energii i siły na realizacje kolejnego punktu tego radosnego dnia. W komplecie dotarliśmy do wieluńskiego kina na film pt. „Cudowny chłopak”.

Film przedstawia rok z życia mieszkającej w Manhatanie rodziny: rodziców, córki Viji oraz syna Auggiego. Reżyser wspaniale połączył ze sobą sceny śmiechu, płaczu i refleksji.

Akcja toczy się wokół 10 -letniego chłopca imieniem Auggi, który urodził się z genetycznymi zmianami twarzy. Swoje dzieciństwo spędzał często w szpitalach, gdzie przeszedł wiele operacji. Z powodu problemów zdrowotnych uczył się w domu z pomocą mamy. Nadszedł jednak czas, kiedy Auggi musiał iść do szkoły  i spotkać się ze światem zewnętrznym. Naukę w szkole rozpoczął od V klasy podstawowej. Rodzice spodziewali się, że trudno będzie mu odnaleźć się w nowym środowisku. Mimo wielu operacji jego twarz była nadal brzydka i przykuwała wzrok wszystkich.

Film pokazuje przykłady nietolerancji, uprzedzeń oraz samotności. Auggi to przecież dzieciak, jak każdy inny, spragniony towarzystwa innych rówieśników. Posiada dużą wiedzę w dziedzinie fizyki i astronomii, co rekompensuje jego wady. Podczas próby znalezienia przyjaciół mierzy się  z problemami, w których przewija się motyw kłamstwa, szyderstwa , oszustwa i zdrady.

Na szczęście film ma pozytywne zakończenie, bo Auggi swoim dobrem, wiedzą oraz autentycznością zjednuje sobie kolegów i zyskuje przyjaciół.

Film warto było obejrzeć choćby dla przemyślenia poniższych tematów:

– integracja osób niepełnosprawnych ze zdrowymi,

– złe i dobre uczynki.

Film pokazał nam, że niepełnosprawni są wszędzie: w parku, kawiarni, sklepie, wszędzie, w przedszkolu, szkole.Na szczęście coraz częściej powstają grupy integracyjne. Nie można przecież kokoś traktować gorzej tylko dlatego,że wygląda inaczej. Przecież nie możemy być tacy sami, bo właśnie dzięki zróżnicowaniu się rozwijamy, możemy wymienić się poglądami, zmienić swoje podejście do różnych sytuacji oraz dostrzec własne błędy.

Cudowny chłopak jest historiąprzedstawioną z wdziękiem i humorem, przypominającą ,że prawdziwa wartość każdego człowieka nie zależy od tego jak wygląda, jak się ubiera – tylko co robi, co mówi i co ma w sercu.

Dzień Kobiet na tym się nie zakończył, po filmie wróciliśmy do ośrodka na pyszny obiad.

Do dziś wspominamy ten dzień i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego uświetnienia.

Artykuł powstał dzięki refleksjom p. E. Krawczyk, p. E. Gendek, p. M. Krawczyka, p. E. Łaty, p. Ł. Chyski, p. M. Słowika, p. P. Bralińskiego, p. M. Ciupy.