Spotkanie z żołnierzem

Z cyklu spotkań z ciekawą osobą, dnia 17.08.2017r. mieliśmy przyjemność gościć p. Macieja Wesołego- żołnierza służącego w Jednostce Wojskowej 4724 „NIL” w Krakowie.

Podczas spotkania na początku nasi panowie wspólnie z p. Maciejem przygotowywali drewno na ognisko, a panie w tym czasie kroiły warzywa i kiełbasę do kociołka który piekł się w ognisku.
Gdy poczęstunek był przygotowany i wolnym tempem gotował się w ognisku, p. Maciej opowiadał nam o swojej służbie wojskowej oraz pokazał  „zestaw żołnierza”, czyli indywidualną rację żywnościową S- RG- 6. W tej paczce znajduje się wszystko co jest potrzebne żołnierzowi  aby przeżyć w trudnych warunkach. Mogliśmy również popróbować wojskowego jedzenia – zresztą bardzo smacznego.

Po krótkim posiłku p. Maciej zaproponował „zabawę z mapą”. Uczestnicy podzielili się na trzy grupy. Kapitan każdej z drużyn dostał mapę z pierwszą wskazówką. Uczestnicy wyruszyli na poszukiwanie skarbu z tego samego miejsca, każda grupa w swoją stronę według wskazówek znalezionych po drodze. Wszyscy bardzo chętnie się bawili i każdej z grup udało się odnaleźć ukryty skarb. Następną atrakcją była możliwość przymierzenia wojskowej kamizelki kuloodpornej (waży ok 15 kg) oraz maski przeciwgazowej. Niektórzy bardziej odważni i sprawni przebiegli się  w tej kamizelce kawałek co nie było łatwe.

Podczas spotkania p. Maciej przygotował dla nas również niespodziankę jaką była możliwość strzelania w wiatrówki do celu. Chętnych nie brakowało i pod czujnym okiem naszego gościa i po szczegółowym instruktarzu można było spróbować swoich sił, niektórym udało się trafić do celu.

Po wszystkich zabawach, zjedliśmy przygotowaną wcześniej potrawę z kotła. Najedzeni i pełni pozytywnych wrażeń , podziękowaliśmy p. Maciejowi za bardzo dobrą zabawę i zaprosiliśmy do Naszego Domu na grochówkę wojskową.

Spotkanie było bardzo ciekawe, wszystkim bardzo się podobało i mamy nadzieję spotkać się z p. Maciejem jeszcze raz.