Wycieczka w pasmo górskie Beskidu Śląskiego

Wycieczka w pasmo górskie Beskidu Śląskiego

 

W ramach wyjazdów rekreacyjnych ŚDS w Mokrsku zrealizował zaplanowaną wcześniej jednodniową wycieczkę autokarową w pasmo Beskidu Śląskiego, która odbyła się 29.06.2018r.

Trasa wycieczki biegła przez:Mokrsko,Wróblew, Przedmość,Praszkę,Olesno, Katowice, Mikołów, Pyskowice, Gliwice, Kotlina Oświęcimską,Pszczynę, rzekęWisłę, która dzieli Beskid Śląski na pasma górskie, Goczałkowice Zdrój, Bielsko Białą. Bielsko Biała to miasto, które leży w woj. śląskim u stóp Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego.Urok tego miasta tkwi zarówno w widokach jak również w zabytkach, których historia sięga XVIII w. Jest to okolica wyjątkowo korzystna dla rekonwalescencji zdrowotnej, gdyż szlaki turystyczne mają różny stopień trudności i pozytywny mikroklimat.

W Bielsku Białej znajduje się kolejka gondolowa, która przewiozła nas na jeden z najwyższych szczytów Beskidu Śląskiego,liczącego 1028m.n.p.m.  – Szyndzielnię.Jednąz atrakcji na Szyndzielni było wejście na wieżę wys.18m. oraz schronisko, z którego oglądaliśmy piękne widoki Kotliny Żywieckiej.Z wieży można było podziwiać panoramę okolicy a schronisko to budynek na szlaku, w którym można się schronić przed wypływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest ono miejscem odpoczynku i daje również możliwość skorzystania z usług gastronomicznych.

Następnym punktem wycieczki był przejazd do tzw. TrójwsiBeskidzkiej, którą tworzy:Koniaków,Jaworzynka i Istebna. W Koniakowie zwiedziliśmy wystawę koronek. Duże szydełkowe obrusy wykonywane z małych elementów łączono w całość nawet przez okres pół roku. Robiono też przepiękne stroje regionalne, czepki małżeńskie, słynne stringi, poduszeczki.

Nie daleko znajdowała się Izba pamięci Jerzego Kukuczki oraz tzw. Chata Kawuloka. Izba pamięci została obiektem turystycznym 7 lat po śmierci właściciela w 1996r. Są to ciekawe atrakcje i  panuje tu wciąż żywa tradycja góralska.

Kolejnym etapem był przejazd przez Jaworzynkę do Istebnej na pyszny obiad do restauracji „Michał”.Beskid Śląskito świetne rozwinięta infrastruktura,dobre połączenia drogowe. W drodze powrotnejminęliśmy:Milówkę( skąd pochodzą bracia Golcowie), minęliśmy też punkt trzech granic (Polska, Czeska, Słowacka), trasę łączącą kiedyś Polskę – Węgry a obecnie Polskę – Słowację.Minęliśmy także rzekę Solę przepływającą kolejno przez Kotlinę Żywiecką, Beskid Mały i Podgórze Śląskie.

Oprócz wielu atrakcji wszyscy mieliśmy czas na relaks, kawę, lody i zakup pamiątek i miło spędziliśmy czas.

 

Artykuł pomagali zredagować: p. Ł. Chyska, p. E. Krawczyk, p. H. Drygała, p. M. Wieczorek, p. M. Słowik