Zajęcia ceramiczne

Świąteczne klimaty w Klubie Integracji Społeczna Dłoń II

w Mokrsku

Od maja 2011roku w ŚDS Mokrsku ruszyła II edycja  Klubu  Integracji Społecznej POMOCNA DŁOŃ II.

W ramach działań projektowych w naszym domu odbywają się dodatkowe zajęcia:

  • Warsztaty ceramiczne
  • Zajęcia samodzielnego wykonywania biżuterii
  • Zajęcia z arteterapii

Pierwsze informacje o ceramice artystycznej zdobyliśmy podczas wizyty studyjnej w pracowni ceramicznej w Łodzi.

Wielkim wydarzeniem w ŚDS było utworzenie pracowni ceramicznej, w której pod okiem  terapeutów uczestnicy Domu zdobywają nowe umiejętności manualne i artystyczne.

W pracowniach  pachnie już świętami i trwają gorące przygotowania do świąt. Obecnie w trakcie zajęć powstają ozdoby choinkowe, upominki i dekoracje świąteczne, które po uformowaniu się, wypaleniu w specjalnym piecu ceramicznym nabierają barw. Niezwykłe jest to, że  nigdy nie wiadomo jakie kolory pojawią się po wypaleniu i jaka miłą niespodziankę zobaczymy po otworzeniu pieca.

W ŚDS odbywają się również warsztaty w trakcie których osoby niepełnosprawne zdobywają umiejętności tworzenia własnej biżuterii. Tutaj również czuje się świąteczny klimat. Nasi uczestnicy pod okiem instruktorów wykonują ozdoby choinkowe. Tym razem ozdoby choinkowe powstają pod hasłem „Ocalić od zapomnienia” – wykonywane są dawne jeżyki i buldeneże. Wszystkie ozdoby mają zostać połączone w jeden łańcuch.

Podczas zajęć z arteterapii uczestnicy zdobywają umiejętności aktorskie, słychać już śpiew kolęd, trwają przygotowania  do Spotkania Opłatkowego.

Zdaniem pań prowadzących zajęcia uczestnicy radzą sobie bardzo dobrze, zdobywają nowe umiejętności manualne. Własna praca sprawia im wiele radości. Został ogłoszony konkurs biżuterii wykonywanej ręcznie. Uczestnicy są niemal perfekcyjni w swojej pracy a wyniki zostaną ogłoszone przed świętami.

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia są niezwykle gorące. Biorą w nich udział zarówno uczestnicy jak i personel naszego ośrodka. Tak działa „ magia  świąt Bożego Narodzenia”….