ZAJĘCIA Z CYKLU „SPOTKANIA Z BIBLIOTEKĄ”

Raz w miesiącu w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mokrsku organizowane są dla nas zajęcia, na których podejmowane są interesujące tematy. W tym roku odbyły się już spotkania na temat:

• „Uczucia – co to takiego”,
  • „Historia jajka”,
  • „Śmiech to zdrowie”
  • „Dobrze mieć przyjaciela”
  • „Podróże małe i duże”

Uczestnicy ŚDS postanowili podzielić się wrażeniami z wybranych zajęć

Zajęcia pt.„Historia jajka”

15 marca w ŚDS Mokrsko odbyło się cykliczne spotkanie z p. Agatą Rzeźnik na temat: „Historia jajka”.Najbardziej znane jajka w okresie wielkanocnym to pisanki a najsmaczniejsze to jajka Foberge. Właśnie takie jajka z ciasta kruchego dekorowaliśmy przysmakami cukierniczymi
( koralikami, orzechami, nutellą, kremem). Następnie z pyszną herbatą je skonsumowaliśmy. Pani Agata ciekawie opowiadała nam o historii jajka – jak powstało. Według tradycji przedchrześcijańskiej świat wykluł się z jajka. Według teorii ewolucji jajka były wcześniej niż kura. Według biologii, kura zniosła jajko.

Spotkanie było interesujące i z niecierpliwością czekamy na następne.

Artykuł przygotowali: p. E. Łata, p.  Z. Świtalska

Zajęcia pt.,, Podróże małe i duże”

Podróże to nie tylko forma pracy dydaktyczno -wychowawczej, to również relaks poprawienie stanu zdrowia wzmocnienie sił fizycznych i psychicznych poprzez możliwość  aktywizowania się i wskazywania intersujących obiektów, roślin itp.. Zazwyczaj w życiu każdego z nas podróżowanie zaczynało się od spacerów z rodzicami a później wycieczek szkolnych.

Obiektem naszych zainteresowań były miejsca, które przybliżały nam znajomość naszego otoczenia : tzw. zespoły przyrodniczo – krajobrazowe, obiekty zabytkowe, historia oraz kultura. Wraz z naszym dorastaniem ciekawość w nas rośnie, pobudza  i motywuje do dalszych i kolejnych  podróży. Od spacerów przechodzimy do wycieczek i poznajemy nie tylko swoją miejscowość,  ale też  gminę  a nawet województwo. Podczas spotkania przypomnieliśmy sobie ilość województw w naszym kraju i  ich nazwy. Jak również kontynent europejski, na którym jest położona Polska. W trakcie zajęć z rozsypanki układaliśmy mapę Polski i Europy.

Co roku marzymy o wycieczce w niepoznane przez nas zakątki. Zgodnie ze znanym powiedzeniem  ,, Podróże kształcą,  a marzenia  się spełniają ‘’, dlatego z radością poszukujemy propozycji wycieczek.

Między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia a całą resztą świata jest taka różnica, że jedni całe życie czytają o dalekich lądach i śnią o przygodach, a inni pewnego dnia ruszają na spotkanie swoich marzeń. Dzięki podróżom spotykamy się z czymś zupełnie nowym, bo wycieczki wzbogacają wiadomości, umiejętności oraz tworzą nawyki kulturalnego spędzania wolnego czasu. W czasie dobrze zorganizowanej wycieczki występuje cała różnorodność terapii. Bardzo ważne są takie zagadnienia jak: zachowanie bezpieczeństwa i uwaga.  Zawsze zapamiętujemy więcej, gdy doświadczamy czegoś na żywo.

Artykuł współtworzyli: p. M. Słowik, p. E. Nagła, p. Z. Światlak