WYCIECZKA DO IZBY PAMIĘCI

WYCIECZKA DO IZBY PAMIĘCI MIŁOŚNIKÓW HISTORII WSI MOKRSKO

 

W dniu 9.10.2017 r. mieliśmy przyjemność zwiedzania Izby Pamięci Wsi Mokrsko,  która znajduje się w budynku parku wiejskiego w Mokrsku.

Uroczyste otwarcie Izby nastąpiło 8.09. 2017r. Zostało  ono poprzedzone kilkoma miesiącamiorganizowania oraz gromadzenia eksponatów. Założycielem i pasjonatem całego przedsięwzięcia był pan Romuald Kieler – mieszkaniec Mokrska.

W czasie zwiedzania izby, dzięki opowieściom p. Romualda mieliśmy okazję odkryć rąbek historii naszej małej ojczyzny jaką jest dla nas Mokrsko i jej okolice.

W muzeum mogliśmy sobie przypomnieć czasy PRL-u oraz cofnąć czas do okresu przedwojennego i powojennego.

Ciepło na sercu zrobiło nam się , kiedy oglądaliśmy pokój w stylu lat 70. Różne sprzęty, meble, naczynia oraz pierwsze radia i telewizory, wywołały wiele emocji i wspomnień.

Drugim miejscem, które pokazywał nam pan Kieler była izba będącą jednocześnie pokojem dziennym, kuchnią i sypialnią. Dużą ciekawość wzbudziły różne proste urządzenia oraz naczynia używane przez ówczesne gospodynie domowe np. żelazka z duszą, niecki i misy do wyrobu i pieczenia chleba, wrzeciona i sprzęt do tkania, tarki do prania, wiklinowy wózek i kołyska dla dzieci.

Wielu z nas zwróciło szczególną uwagę na narzędzia rolnicze oraz akcesoria używane na wsi do zaprzęgów konnych. Naszą uwagę skupiła również drewniana skrzynia, sięgającą swą historią do lat przedwojennych. Stanowiła ona wielki skarb i „wiano”, zapisywano na niej również różne ważne fakty z życia gospodarza.

Również nasi uczestnicy Edward umieścili swoje eksponaty  w muzeum i mogliśmy je wszyscy obejrzeć.Pan E. Łata , pan M. Krawczyk oraz pan B. Szkudlarek podarowali do Izby swoje pamiątki.

Bardzo ciekawym elementem Izby pamięci były liczne mapy oraz fotografie,które zobrazowały nam jak wyglądały dawne okolice, budynki i ważniejsze  wydarzenia.

Wszystkim się bardzo podobały pokazane skrawki historii a swoje wrażenia zawarliśmy również we wpisie księgi pamiątkowej.

Dziękujemy za zaproszenie😊